Cyklodielňa Recykel

Cyklodielňa je opeť otvorená!

Vďaka dotácii mesta a hlavne vďaka prejavenej dôvere, sme sa od jari sústavne venovali prestavbe dvoch lodných kontajnerov na cyklodielňu, na priestor pre cyklistov, dielňu, informačný bod, požičovňu bicyklov, … V októbri sme zavesili posledné konzoly na uchytenie kolies, doplnili náradie a mohli sme otvoriť – zatiaľ nebadane ale predsa.

Prestavba lodných kontajnerov sa ukázala ako omnoho náročnejšia, ako sme si predstavovali –mysleli sme si, že za dva mesiace dokončíme stavbu, mesiac nám bude trvať testovanie priestoru a celkovo za tri mesiace otvoríme. Nakoniec sme práce skončili za viac ako šesť mesiacov. Je to zapríčinené aj našimi malými znalosťami s podobnými prestavbami – bývalú cyklodielňu na Holého ulici sme opravili a dali dokopy za necelé dva mesiace – kontajnery sú však úplne iný materiál a museli sme ísť od začiatku – prepojiť kontajnere, vymyslieť orientáciu priestoru, urobiť otvory na okná, inštalovať okná, odvodniť strechu a nainštalovať dočasnú zabranú pre vodu (na jar 2016 chceme inštalovať strechu), zabezpečiť okná, vymyslieť a vytvoriť drevenú konštrukciu na zatepľovací materiál, zohnať zatepľovací materiál. Osadiť ho, zakryť doskami, inštalovať elektriku, konzoly, police, náradie a v konečnej miere opäť zariadiť celú dielňu.

Na stave sme pracovali dobrovoľne, ale veľa vecí sme museli zadať špecialistom, pretože sme si na ne netrúfli a potrebovali sme aj stavený dozor. Netrúfli sme si na inštaláciu okien, zváranie, vytvorenie konštrukcie na zateplenie, inštaláciu elektríky, výrobu konzol na vešanie kolies, … Ostatné veci, ako vytvorenie otvorov pre okná, zabezpečenie strechy, pred vodou, samotné zateplenie, zariaďovanie, vymýšľanie, inštaláciu nábytku a komponentov, stojanov, konzol sme robili samy. Na pomoc nám prišlo viacero ľudí – či už organizovaný dobrovoľníci z Kia motors, viacero kamarátove, ktorý predtým využívali cyklodielňu, firemný dobrovoľníci, zákazníci, a samozrejme šamoty členovia združenia, Na prestavbe sme strávili dovedna asi 150 dobrovoľníckych hodín, ktoré síce nie vždy boli tak efektívne, ako hodina platenej pomoci, ale boli určite zábavnejšie.

Nakoniec sme upustili od konečného verejného otvorenia cyklodielne, z dôvodu – dielňu sme dali do základného stavu pred pootvorením, dňa 25. 9. v rámci Týždňa mobility, ale finálne dokončenie bolo až v októbri, kedy je už výrazný pokles zájmu o cyklistiku. Aj napriek skutočnosti, že dielňa nebola hotová, sme však počas rekonštrukcie pripravili dva bicykle a rôzny zákaznícki si tu samy urobili z nuly dva bicykle a pomoc sme poskytli viac ako dvadsiatim oprávam. Dielňa je teda aj v tejto chvíli otvorená pre opravy, nejedná sa však ešte o úplne oficiálnu prevádzku a hlavne sme ešte nepripravili potrebnú kampaň.

Na jar preto dovidenia.

Martin Krištof

OZ Mulica