BRATISLAVSKÉ JAZZOVÉ DNI V ŽILINE

Žiadateľ: Art Culture, o.z.
Zmluva číslo 72/2015 – OKŠCRMR/2015

Hlavným zámerom  projektu bola realizácia tretieho ročníka Bratislavských dní v Žiline v dňoch 23. a 24. októbra 2015 v priestoroch  Mestského divadla Žilina a Art Café v Žiline. Tento zámer bol splnený.

Hlavným organizátorom festivalu boli agentúra Art Team a občianske združenie Art Culture v spolupráci s Mestom Žilina a Mestským divadlom Žilina. Program festivalu hudobne otvoril víťaz súťaže mladých jazzových talentov Žilina Jazz Contest   – maďarská kapela Matiás Gayer/ Sándor Molnár Qurtet. Počas prvého večera festivalu sa ďalej predstavil svetovo uznávaný americký jazzový saxofonista Bob Mintzer. Zahral s jemu vlastnou ľahkosťou a precíznosťou v spoločnom projekte s dvojicou slovenských muzikantov Lukášom Oravcom (pochádzajúcim zo Žiliny) a Mariánom Ševčíkom, ale aj so zahraničnými hudobníkmi Kálmanom Oláhom z Maďarska a Tomášom Barošom z Čiech. Vrcholom prvého večera bolo koncertné vystúpenie jedného z najlepších basgitaristov na svete Alaina Carona z Kanady, ktorý je špecialistom v hre na 6-strunovú basgitaru technikou tzv. slapu a znamenite to dokázal na pódiu žilinského divadla. Vynikajúco mu sekundovala skupina, v ktorej sa zaskvel mimoriadne talentovaný bubeník Damien Schmitt. Sobotný večer v Mestskom divadle v Žiline priniesol to pravé vyvrcholenie dvojdňového festivalu. Vystúpili maďarský spevák Gábor Winand a temperamentná a pozitívne naladená kubánska speváčka Elsa Valle, ktorá dodala celému vystúpeniu exotický rozmer. Oboch spevákov sprevádzalo slovenské NBS TRIO v zostave: Klaudius Kováč, Róbert Ragan a Peter Solárik. Na záver nasledoval absolútny vrchol festivalu, jedna z najžiadanejších jazz fusion kapiel na svete, americké zoskupenie Snarky Puppy. Celoročný sen organizátorov a návštevníkov jazzu zo Žiliny a širokého okolia sa tak premenil na skutočnosť. Jazzová hviezda takéhoto formátu v Žiline ešte neúčinkovala, a tak očakávania boli veľké. Snarky Puppy spustil od prvej minúty ich 90-minútového koncertu špičkové vystúpenie s prvkami toho najmodernejšieho v oblasti inštrumentálnej hudby, kde sa prelínal súčasný jazz s rôznymi hudobnými štýlmi. Po koncertoch sa každý večer konala autogramiáda s veľkými jazzovými hviezdami.

Paralelne s hlavným programom festivalu sa v kaviarni Art Café uskutočnila séria odborných diskusií na tému súčasnej jazzovej hudby a premietali sa filmy s jazzovou tematikou. Organizátori festivalu zapojili aj žiakov Špeciálnej školy v Žiline, ktorí účinkujúcim vyrobili malé mištičky ako upomienkový predmet zo žilinského festivalu.

Jediný cieľ, ktorý sa nepodarilo splniť, bola Masterclass kolumbijského jazzmana Juana Garciu Hererrosa zameraná jazzovú gitaru, ktorá sa z technických a organizačných dôvodov nerealizovala.

Počet divákov

Hlavného programu v Mestskom divadle Žilina s zúčastnilo 586 divákov.

Prínos projektu:

Vďaka realizácii festivalu Bratislavské jazzové dni v Žiline môžu žilinskí jazzoví fanúšikovia zažiť koncerty absolútnych jazzových špičiek. Z mesta Žilina sa stalo po Bratislave druhé najväčšie mesto jazzu na Slovensku. Kvalitne realizovaný projekt festivalu Bratislavské jazzové dni v Žiline priniesol hudobný zážitok z koncertov slovenských a svetových jazzmenov pre žilinských divákov; spoluzapojenie  a nové jazzové impulzy pre lokálnych a slovenských jazzových hudobníkov a v nemalej miere aj sociálny a integračný moment – zapojenie  detí a mladých ľudí so špeciálnymi potrebami.

Propagácia projektu:

 Propagácia festivalu Bratislavské jazzové dni bola realizovaná komplexne, dva mesiace pred uskutočnením festivalu a následne mesiac po festivale. Na každom printovom výstupe bolo uvedené logo Mesto Žilina – Finančná podpora. Mesto Žilina bolo zároveň všade uvádzané ako spoluorganizátor festivalu.

Prehľad kampane

14 billboardov v meste Žilina a Martin; 700 plagátov od rozmeru A5 až po A1, distribuovaných do kultúrnych a verejných inštitúcií, zverejnených na výlepných plochách mesta Žilina a Martin a v priestoroch autobusov MHD, 400 rozhlasových spotov v rádiách: Frontinus, Rebeca, Rádio Sever a televíznych spotov v Telke v meste a v televízii Severka. V rádiu Devín sa uskutočnila hodinová relácia o festivale Bratislavské jazzové dni v Žiline.

Informatívne články boli zverejnené na webových portáloch: zilina.sme.sk, aktuality.sk, vecernik.sk, jazz.sk, skjazz.sk atď. a  v lokálnych printových médiách Žilinský večerník a My-Žilinské noviny. Výber publikovaných článkov je súčasťou tejto správy.

Snarky Puppy, Alain Caron a Bob Mintzer na jazzových dňoch v Žiline

 V Žiline sa uskutoční 3. ročník bratislavského festivalu špičkových svetových a slovenských jazzových umelcov.

Pre veľký úspech u žilinských jazzových fanúšikov sa Bratislavské jazzové dni v Žiline tento rok konajú až dva dni, v piatok 23. októbra a v sobotu 24. októbra v Mestskom divadle Žilina.

Prípravy festivalu sú v plnom prúde, ale mená a vizitky niektorých účinkujúcich môžeme prezradiť už teraz.

Najväčším ťahákom festivalu bude jednoznačne sobotňajšie vystúpenie (24.10.) gigantického hosťa, americkej jazz funkovej kapely Snarky Puppy. Súčasná hviezda amerického a svetového jazzu vedená basgitaristom Michaelom Leagueom bola minulý rok prvýkrát nominovaná na cenu Grammy.

Michael League má na konte spoločné hranie s hviezdami ako Roy Hargrove, Gordon Chambers, Patti Austin, Chris Potter, Jason Marsalis a ďalší. Na náš festival kapela príde v najtradičnejšej zostave: basa, gitara, bicie, perkusie, klávesy a dychová sekcia.

Ďalším zaujímavým hosťom festivalu bude v piatok (23.10.) kanadský hudobník basgitarista Alain Caron so svojou kapelou, ktorý vystupoval s takými hudobnými hviezdami ako Mike Stern, Billy Cobham, Didier Lockwood či Gino Vannelli. V rokoch 1976-1992 sa Alain Caron preslávil ako člen uznávanej kanadskej kapely UZEB zameranej na jazz fusion.

Na festivale vystúpi aj Bob Mintzer Quintet v piatok (23.10.) v čele s vynikajúcim americkým jazzovým saxofonistom svetového mena Bobom Mintzerom. V spoločnom projekte si s ním zahrajú dvaja skvelí slovenskí muzikanti Lukáš Oravec a Marián Ševčík a zahraniční hudobníci Kálman Oláh, Tomáš Baroš.

V rámci žilinského festivalu sa v sobotu (24.10.) predstaví aj Gábor Winand ako jeden z najlepších spevákov súčasného jazzu v Európe. Vystúpi spolu s kubánskou speváčkou Elsa Valle. Oboch spevákov bude sprevádzať NBS TRIO v zostave: Klaudius Kováč, Róbert Ragan a Peter Solárik.

http://www.aktuality.sk/clanok/305319/snarky-puppy-alain-caron-a-bob-mintzer-na-jazzovych-dnoch-v-ziline/

Po minuloročnom úspechu sa jazzový fanúšikovia opäť môžu tešiť na Bratislavské jazzové dni v Žiline. 3.ročník tohto festivalu sa uskutoční v piatok a v sobotu 23. až 24. októbra.

ŽILINA. Po minuloročnom úspechu sa jazzoví fanúšikovia opäť môžu tešiť na Bratislavské jazzové dni v Žiline. 3.ročník sa uskutoční v piatok a v sobotu 23. až 24.októbra. O programe a účinkujúcich nám porozprávala Eva Vendrinská z usporiadateľskej agentúry Art Team.

Na koho sa môžeme už teraz tešiť počas jazzového festivalu v Žiline?

„Hneď v piatok večer to bude vystúpenie skupiny Bob Mintzer Quintet. Bob Mintzer je vynikajúci americký jazzový saxofonista svetového mena, ale tiež uznávaný skladateľ, aranžér a bandleader výrazne ovplyvnený americkou jazzovou scénou. Počas svojej kariéry zaznamenal 30 sólových projektov, 4 nominácie na cenu Grammy a samostatnú cenu Grammy za najlepšiu nahrávku jazzového orchestra „Pocta pre Count Basieho“ získal v roku 2001. Bob Mintzer je už 20 rokov členom legendárnej skupiny Yellowjackets. V Žiline s Bobom v rámci jeho projektu vystúpia dvaja skvelí slovenskí muzikanti Lukáš Oravec a Marián Ševčík a tiež zahraniční hudobníci Kálman Oláh, Tomáš Baroš. V prvý večer festivalu sa predstaví ďalšie veľké meno svetového jazzu a to kanadský basgitarista Alain Caron so svojou kapelou. J eto hudobník, ktorý vystupoval a spolupracoval s takými hudobnými hviezdami ako Mike Stern, Billy Cobham, Didier Lockwood či Gino Vannelli. V rokoch 1976-1992 sa Alain Caron preslávil ako člen uznávanej kanadskej skupiny UZEB zameranej na jazz fusion.“

Máte už definitívnu zostavu druhého večera tohto dvojdňového jazzového sviatku v Žiline?

„ V sobotu do Žiliny zavíta aj Gábor Winand – maďarský spevák, skladateľ a multiinštrumentalista, mnohými kritikmi a poslucháčmi hodnotený ako jeden z najlepších spevákov súčasného jazzu v Európe. Ešte v roku 2002 francúzsky hudobný časopis Jazzman ocenil jeho debutový album „Corners of My Mind“ cenou ako jeden z najlepších albumov roka. Gábor Winand vystúpi v Žiline s kubánskou speváčkou, ktorej meno je Elsa Valle. Doteraz Elsa vystúpila na mnohých kubánskych a latinskoamerických festivaloch s vynikajúcim ohlasom u publika i kritiky. Oboch hostí bude sprevádzať NBS TRIO ako jedno z najznámejších súčasných jazzových zoskupení na Slovensku, ktoré hrá v zostave: Klaudius Kováč – klavír, Róbert Ragan – kontrabas a Peter Solárik – bicie.“

Stále ste nám ešte neprezradili hlavnú hviezdu žilinského festivalu, o ktorej sa už veľa pošuškáva medzi fanúšikmi.

„Hlavným ťahákom tohtoročného festivalu v Žiline bude jednoznačne sobotné vystúpenie gigantického hosťa, americkej jazz funkovej skupiny Snarky Puppy. Ide o súčasnú koncertnú hviezdu amerického a svetového jazzu. V roku 2014 sa im podarilo po prvýkrát získať cenu Grammy. Skupinu Snarky Puppy vedie basgitarista Michael League, ktorý má na konte spoločné hranie s hviezdami ako Roy Hargrove, Gordon Chambers, Patti Austin, Chris Potter, John Ellis či Jason Marsalis. Jeho najslávnejšou aktivitou je predovšetkým  jeho vlastná skupina Snarky Puppy. Táto mimoriadne obľúbená skupina z New Yorku hrá a jamuje fusion jazzu s rockom, funkom a R’n’B. Spolupracujú tiež s takými známymi menami ako Justin Timberlake, Marcus Miller, Snoop Dogg alebo Timbaland. Snarky Puppy za desať rokov svojej existencie nahrali desať albumov a absolvovali stovky geniálnych koncertov.  Na jeden z nich sa môžu tešiť fanúšikovia jazzu v Žiline o to viac, že takúto slávnu jazzovú skupinu sme tu ešte nemali.“

Pripravujete pre účastníkov festivalu aj nejaký bonus ?

„Áno, v rámci festivalu sa uskutoční tiež niekoľko sprievodných akcií ako napríklad workshop pre mladých nádejných hudobníkov zo žilinského konzervatória a ďalších hudobných nadšencov. Okrem toho sa v predvečer festivalu vo štvrtok 22.10. v hudobnej kaviarni Art Cafe uskutoční premietanie filmov s džezovou tématikou o tvorcoch Bratislavských džezových dní na Slovensku Petrovi Lipovi a Pavlovi Daněkovi. Viac informácií nájdete na jazzaky.sk.“

Čítajte viac: http://zilina.sme.sk/c/8009388/svetove-hviezdy-na-jazzakoch-v-ziline.html#ixzz3rHXnLk1A

V októbri sa môžete tešiť na tretí ročník Bratislavských jazzových dní v Žiline. Čakajú vás výnimoční hostia.  

ŽILINA. Najväčším magnetom celého festivalu bude určite vystúpenie výnimočného hosťa, americkej jazz funkovej kapely Snarky Puppy.
Je to súčasná žiarivá koncertná hviezda amerického a svetového jazzu. V  roku 2014 sa im podarilo po prvýkrát získať cenu Grammy. Skupinu Snarky Puppy vedie basgitarista Michael League, ktorý má na konte spoločné hranie s hviezdami ako Roy Hargrove, Gordon Chambers, Patti Austin, Chris Potter, John Ellis či Jason Marsalis. Jeho najslávnejšou aktivitou je predovšetkým jeho vlastná kapela Snarky Puppy. Táto mimoriadne obľúbená skupina z New Yorku hrá a jamuje fusion jazzu s rockom, funkom a RnB.
Snarky Puppy spolupracujú okrem iných aj s takými známymi menami ako Justin Timberlake, Marcus Miller, Snoop Dogg alebo Timbaland. Za desať rokov svojej existencie nahrali desať albumov a absolvovali stovky geniálnych koncertov. Na jeden z nich v októbri tohto roku sa môžu tešiť fanúšikovia jazzu v Žiline o to viac, že takúto slávnu jazzovú skupinu sme tu ešte nemali.
Ako ďalší hudobný hosť sa predstaví uznávaný kanadský basgitarista Alain Caron so svojou kapelou. Ide o skúseného a uznávaného 60-ročného basgitaristu, ktorý je 
majstrom techniky slapu v hre na basgitare. Alain Caron vystupoval a spolupracoval s takými hudobnými hviezdami ako Mike Stern, Billy Cobham, Didier Lockwood či Gino Vannelli. Hráva na špeciálnej 6- strunovej basgitare a hudobnému umeniu sa priúčal tiež na slávnej Berklee College of Music.
V rokoch 1976 – 1992 sa Alain Caron preslávil ako člen uznávanej kanadskej skupiny UZEB, zameranej na jazz fusion. Od roku 1993 potom začal vydávať koncepčné albumy pod názvom Le Band.
Celkovo vydal viac ako 20 albumov buď so skupinou UZEB, alebo vlastných sólových. Okrem toho ako hudobník hosťoval na rôznych 25 albumoch. Medzi inými nahrával aj so známou nemeckou speváčkou a hudobníčkou Leni Sternovou a slávnym Gino Vannellim.
Svoje najnovšie koncertné DVD In Concert vydal v júli 2015. Nezabudnite teda na 2 dôležité jazzové dátumy: piatok 23.októbra a sobotu 24.októbra 2015, lebo práve vtedy sa uskutoční 3.ročník Bratislavských jazzových dní v Žiline v Mestskom divadle v Žiline. Lístky sa dajú zakúpiť v Mestskom divadle v Žiline, v žilinskej hudobnej kaviarni Art Cafe a v sieti Ticketportal.

Čítajte viac: http://zilina.sme.sk/c/8003475/vynimocni-snarky-puppy-a-alain-caron-vystupia-v-oktobri-na-skvelom-jazzovom-festivale-v-ziline.html#ixzz3rHcvejsP

foto foto2 foto3

Alain Caron Band

Alain Caron Band