Týždeň mobility – mesto ako hra

Deviaty ročník Európskeho týždňa mobility zatiaľ najviac prepojil našu snahu o nastavenie udržateľnej mobility, ako správneho modu dopravy obyvateľov, s mestom Žilina a mestským úradom. Od prvej chvíle sme pripravovali aktivity v spolupráci s mestským úradom, čo veľmi pomohlo pri komunikácii snahy medzi obyvateľmi, K tejto skutočnosti veľmi pomohlo hlavne ustanovenie zástupcu pre udržateľnú dopravu v meste.

Aj keď sa sa nám nepodarilo získať také finančné pokrytie aktivít ako minulý rok, práve dobrá spolupráca s mestom posilnila tento ročník. Náš prvý nápad sa týkal silnejšej mediálnej kampane, čo sme však nakoniec nerealizovali, pretože táto aktivita by vyžadovala väčšie zapojenie človeka, ktorý vie pracovať s médiami. Preto sme sa zamerali na prvok, ktorý sa nám osvedčil už po minulé roky – prepájanie združení, jednotlivcov a aktivít do spoločnej kampane a spoločne čitateľnej aktivity. Okrem nášho združenia a mesta Žilina sa tak do akcií zapojili už dlhodobý spojenci ako združenie Preles, či Stanica Žilina Záriečie, ale aj nová iniciatíva Vizuálny smog, tri základné školy v Žiline, Žilinská univerzita, alebo skupina Balkansambel.

Asi najväčšou akciou, na ktorú sme sa sústredili, bola súťaž o najelegantnejšieho a najzábavnejšieho cyklistu/cyklistku Štramanda a Modrofúz. Žiaľ, aj na takto prácu bolo treba človeka silného v komunikácii s médiami a aktívneho na sociálnych sieťach, Keďže sme komunikovali súťaž ako mesto, tak naše združenie, nepodarilió sa nám vytvoriť jednu silnú kampaň, ale aj tak sa celkovo do hry zapojilo viac ako 20 jednotlivcov. A tak aj keď mala súťaž svoje chyby, výsledok nás potešil a dohodli sme sa, že budeme v súťaži pokračovať aj v ďalšom roku a chyby vychytáme.

Pre obyvateľov najatraktívnejšie akcie boli tradičná cyklojazda, a Susedská slávnosť. Na cyklojazde sa zúčastnilo viac ako dvesto cyklistov a nielen vďaka počasiu, ale aj vďaka trase, alebo čakaniu desať minút na železničnom priecestí v Budatíne sa jednalo asi o najpodarenejšiu, najveselšiu jazdu ulicami mesta. Susedská slávnosť sa tento krát konala na Hlbokej ceste na sídlisku Vlčince. Na tejto sa zúčastnili viac ako päťsto ľudí. Naším snom, je aby slávnosť začali realizovať samotný obyvatelia, čo sa nám v malej miere podarilo už tento rok. Zapojilo sa viacero menších spolkov a jednotlivcov, ako združenie Návrat, mamičky, ktoré realizovali dielne pre deti, konzervatoristi, ktorí zabezpečili hudobný program, lanový park, a tím dobrovoľníkov, ktorí zabezpečili športové hry, občerstvenie, dielne pre deti, ale aj dospelých, … V konečnom dôsledku participovalo na realizácii veľa ľudí, pretože “vstupným” na akciu bol jablkový koláč, alebo občerstvenie podľa vlastné výberu a celkovo sa stoloch ocitlo asi tridsať vzoriek koláčov, množstvo malinoviek, pečiva nátierok, …   Nepodarilo sa nám však na spoluprácu osloviť v takej miere, ako sme túžili práve obyvateľov Vlčiniec I a IV, kde sa akcia konala. To je však hlavne naša chyba, pretože sme na tomto mieste realizovali slávnosť prvý krát.

Ďalej a konalo viacero menších, alebo väčších aktivít, ktoré prepájala snaha ako oživenie verejného priestoru, alebo poukázanie na nové modely v doprave. Základný program aktivít posielame na konci správy.

Do budúcnosti by sme radi zapojili aj ďalšie spolky, či jednotlivcov, ako napríklad pravidelnú aktivitu vegánskych nedieľ, iniciatívu mestské zásahy, alebo žilinskú MHD, ktorá tento rok realizovala svoje pravidelné aktivity samostatne a do ETM sa zapojila “len” propagáciou sms lístkov a dopravou počas svetového dňa bez áut zadarmo.

Našu snahu o atraktívnu a úspešnú kampaň propagujúcu udržateľnú dopravu, čiže hlavne cyklistiku, MHD, ale aj chôdzu do povedomia občanov, ocenili aj hlavný koordinátor ETM na Slovensku – Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia, ktoré udelili Žiline cenu za najaktívnejšiu samosprávu. Sme radi, že sa aj tento rok podarilo zmobilizovať viac ako päťdesiat ľudí, ktorý pripravovali tento ročník a zasadiť tak viac ako tisícke aktívnych divákov do hlavy myšlienku, že priestor nášho mesta je vlastne stvorený na aktívne využívanie.

Program – Európsky týždeň mobility

  1. – 27. september 2015

21.9. – 2.10., Základné školy v Žiline

S hadom na zebre

22.9. 2015, 17.00, Hlinkovo námestie

Veľká jesenná cyklojazda

22.9. 2015, 18.30, Mariánske námestie

Štramanda a Modrofúz (a Balkansambel) – vyhlásenie výsledkov

23.9. 2015, 19.00, Stanica Žilina – Záriečie

Výskumná Stanica Žilinskej univerzity: Ako sa simuluje dopravný uzol

26.9. 2015, 10.00, Dopravné ihrisko Vlčince II

Cykloškola pre najmenších

 26.9. 2015, 10.00, Cyklodielňa Recykel

Staré krásne bycikle – workshop

27.9. 2015, od 15.00, Hlboká cesta

Susedská slávnosť

 Akcie DPMŽ

  1. 9. 2015

MHD Žilina zdarma

celá mestská preprava je pre všetkých cestujúcich zdarma

25.9. 2015

Súťaž „Kúp SMS lístok na MHD a vyhraj!“ – zlosovanie

Susedska Slavnost4 Susedska slavnost2 Susedska slavnost1 Susedks slavnost Plagat_farba Cyklojazda4 Cyklojazda2