ŽilBa 2017 Cup

Medzi hlavné podnety, prečo sme ako organizačný tím OZ ŽILINA V POHYBE začali s prípravou turnaja ŽilBa, bola situácia v našej mestskej časti bez aktivít v letným mesiacoch júl a august. Medzi hlavné nedostatky patrí apatia a neangažovanosť najmä mladých ľudí z prostredia Žiliny a žilinských mestských častí. Počas minuloročného prieskumu sme sa rozprávali s občanmi, ktorí nám, ako organizačnému tímu spomínali málo kultúrneho a športového programu počas letných prázdnin. Na vzniknutú situáciu sme pružne reagovali a spolu so sponzormi usporiadali prvý ročník ŽILBA CUP-u. Našim zámerom bolo vniesť viac pohybových aktivít do povedomia mladých, ale aj starších ľudí zo Žilina a okolia.
Náš zámer  od začiatku prvých komunikácií bolo spojiť mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú. Okrem toho aj celú komunitu Žiliny. Počas dňa konania turnaja v malom futbale, ktorý sa hral systémom 4+1 na umelej tráve v areáli ZŠ Bánová, prišlo cez 80 hráčov futbalu. Okrem toho bola účasť verejnosti na lepšej úrovni ako minulý rok.
Začiatok turnaja bol zahájený na 9:30, tomu predchádzalo od 8:00 zhromažďovanie hráčov a tímov v areáli. Od začiatku turnaja, ktorý sa odohrával na ploche umelej trávy v areáli ZŠ Bánová sa na mieste napravo od školy, na betónovej ploche, rozložil stan mesta Žilina, catering, DJ s ozvučením a vlastným stanom. Prvé hudobné vystúpenie prišlo už od 11:00, kedy mala speváčka Romana Gacíková niekoľko vstupov a piesní až do 15:00. Od 12:00 sa začali rozcvičovať a rozložili svoju hrazdu chalani z Workout team Žilina a Martin na trávnatej ploche. Od 13:00 všetkým účastníkom predviedli svoju šou, v ktorej vystupovali nielen jednotliví Workoutisti ale aj deti a diváci. Po tomto vystúpení nasledovali tréneri, ktorí nastavovali a radili ľuďom ohľadom správnej životosprávy, stravovania a cvičenia. Počas týchto vstupov sme zaznamenali najviac účastníkov, kedy sme pritiahli najviac ľudí. V danom okamihu sa ich tam nachádzalo okolo 250. Úroveň oproti minulému roku sa zdvihla.
Od 17:00 nám prišla zaspievať ďalšia speváčka Kristína Tomaščíková. V tom čase sa odohrávali posledné štvrťfinálové zápasy. Pripravili sme aj program pre deti, ktoré súťažili v streľbe na bránu, či do určených košov. Turnaj sme ukončili finálovým zápasom a následným vyhodnotením najlepších hráčov, brankára, tímu. Potom sa účastníci voľne zabávali a zostávali v areáli podujatia. Oficiálny koniec nastal okolo 21:00, kedy sme začali postupne s upratovaním areálu. Celkovo bolo na tomto podujatí cez 400 občanov.
Hlavným cieľom bolo, aby ľudia zo Žiliny žili športom. Základným motívom bolo spoločne sa zabaviť a vytvoriť spoločenské podujatie v príjemnom prostredí v areáli ZŠ Bánová.

Bc. Denis Cáder
Predseda OZ ŽILINA V POHYBE