VILIAM PONGRÁC MEMORIÁL CUP 2018

Myšlienka organizácie série turnajov pre dievčatá, ktoré pre svoj vek, alebo pre svoju výkonnosť ešte nemôžu hrať extraligu žien vznikla v sezóne 2015/16 pod názvom WOMEN´S DEVELOPMENT TOUR z pera autoriek projektu Evky Molekovej z Košíc a Márie Zemiakovej zo Žiliny. Prípravu prvého turnaja v Žiline poznačila v roku 2016 smutná správa o náhlom odchode nestora ženského hokeja na Slovensku a prvého reprezentačného trénera žien Viliama Pongráca do hokejového neba. Práve jeho pamiatke sa rozhodli jeho bývalé zverenkyne, organizátor HOGO,s.r.o. v spolupráci s Mestom Žilina a MsHKM Žilina venovať každý rok podujatie v Žiline, kde tréner Viliam Pongrác pri ženskom družstve pôsobil a s ktorým získal dva tituly Majstra Slovenska (1992, 1995) a kde sa história ženského hokeja na Slovensku v roku 1991 začala.
Tretí ročník turnaja s názvom VILIAM PONGRÁC MEMORIÁL CUP 2018 o trofej s jeho menom sa konal v dňoch 07. – 08.4.2018 na Zimnom štadióne v Žiline a záštitu nad ním prevzal opäť primátor mesta Žilina Igor Choma. O úspešnosti a svojim spôsobom významnosti podujatia svedčí aj skutočnosť, že jeho druhý ročník organizovaný v roku 2017 získal ocenenie v ankete športovec roka Žiliny 2017 v kategórii „Významné športové podujatie“. Tretí ročník podujatia nabral však ešte väčší rozmer jeho implementáciou do live štatistického systému Slovenského zväzu ľadového hokeja, kde bolo možné sledovať priebeh stretnutí on-line. To umožňuje nájsť aj kompletné výsledky web stránke SZĽH, konkrétne na linku: https://www.hockeyslovakia.sk/sk/stats/results/664/viliam-pongrac-memorial-cup-2018
Takmer 100 dievčat zo širších regiónov sústredených do piatich družstiev mali počas dvoch dní možnosť konfrontovať svoje hokejové výkony a umenie celkovo v 10 tich vyrovnaných zápasoch. Celkovým víťazom sa stalo družstvo s názvom Super Talent Hockey Girls (dievčatá z Nitry, Zlatých Moraviec, Levíc a pod.) pred domácim družstvom MsHKM Žilina. Na 3. mieste bolo družstvo z Banskej Bystrice, 4. miesto obsadilo družstvo HOGO (s dievčatami z Martina, Púchova, ale i hokejbalistkami) a na 5. mieste družstvo ICE DREAM Košice. Počas úvodného ceremoniálu sa predstavili okrem všetkých tímov aj žilinské najmladšie nádeje, boli ocenení pamätnou medailou z rúk primátora mesta všetci dobrovoľníci – členovia celého organizačného tímu a program spestrili svojim vystúpením aj krasokorčuliari z KK Žilina. Pri odovzdávaní cien, bol prítomný a hlavnú trofej víťazovi odovzdával člen Siene slávy žilinského hokeja, bývalý žilinský brankár, kamarát a spoluhráč zosnulého Viliama Pongráca, a rovnako tak človek spätý s históriou ženského hokeja Ján Hajduk.
Za najlepšie hráčky jednotlivých družstiev boli vyhlásené hráčky: Dominika Tabačková (MsHKM Žilina), Petronela Sušienková (HOGO), Ema Zaňová (ST HOCKEY GIRLS), Petronela Eva Gáliková (Banská Bystrica), Klára Borovská (ICE DREAM Košice)
Do ALL STARS TEAMu (TOP najlepšie hráčky turnaja) boli vyhlásené: Nikola Nemčeková (MsHKM Žilina), Nicol Polomová (ST HOCKEY GIRLS), Lea Giertlová (Banská Bystrica), Romana Halušková (HOGO), Eva Mária Moleková (ICE DREAM Košice)
Celým podujatím sa niesla opäť atmosféra radosti zo športu v duchu fair play, radosti v očiach divákov, ale aj spokojnosť na strane samotných hráčok, členov realizačných tímov a v neposlednom rade na strane organizátora a všetkých dobrovoľníkov. Toto všetko bolo možné aj vďaka podpore Mesta Žilina vo forme pridelenej grantovej dotácie, z ktorej sa okrem iného zabezpečila kvalifikovaná zdravotná služba počas celého podujatia, služby časomiery, trestomeračov, hlásateľov, krásne trofeje, individuálne ocenenia a medaile a to nie len pre prvé tri miesta ale i pre dobrovoľníkov a mladé žilinské nádeje. Špeciálne pre toto podujatie boli vyrobené diplomy, výsledkové tabule, plagáty, rolap, pamätné puky s logom turnaja a fotografie z podujatia boli prezentované už počas turnaja na veľkoplošnej kocke nad ľadovou plochou. Každá hráčka aj dobrovoľník dostal pamätné tričko s logom turnaja.
Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci s MsHKM Žilina a za podpory partnerov: INTERSPORT, STREET LIFE, SATES MORAVA, CVAK.SK, MsHK, DELTECH, Smreková koliba, Kaufland a SZĽH , za výraznej pomoci dobrovoľníkov, rodičov a sympatizantov. Hlavným partnerom s finančnou podporou vo forme grantovej dotácie však bolo Mesta Žilina na čele s primátorom Ing. Igorom Chomom.
Touto cestou úprimne ďakujeme!
Vďaka tejto podpore a profesionálnemu prístupu všetkých, ktorí participovali na organizácii podujatia získalo podujatie na kvalite, dostalo sa mu uznania dotknutej širokej verejnosti a už teraz sú ohlasy s požiadavkou na organizáciu ďalšieho, už štvrtého ročníka.
Foto: CVAK.SK/HOGO