HUDBA SVETA ŽILINA 2019

Cieľom projektu bola realizácia 5. ročníka medzinárodného world music festivalu HUDBA SVETA ŽILINA.
5. ročník festivalu HUDBA SVETA ŽILINA 2019, ponúkol návštevníkom kvalitnej hudby opäť priestor hudobnej tradícii v novom inovatívnom spracovaní – world music. Tento ročník festivalu bol opäť trojdňový a zavítal do štyroch koncertných priestorov v Žiline. Uskutočnil sa v termínoch 3.-5.apríla 2019.
Pre milovníkov študentov ale aj pedagógov sa uskutočnil hudobný workshop na tému, Pastierska tradícia na Slovensku, ktorý viedol Michal Smetanka. Workshop sa uskutočnil 3. apríla o 15.00 v priestoroch Rosenfeldovho paláca. Prvý festivalový večer, 3.apríla, otvoril na Stanici Záriečie, štúdio S2, multiinštrumentalista a folklorista Michal Smetanka, so svojou svojskou interpretáciou piesní Karpatskej oblasti. Po ňom nastúpila na pódiu najúspešnejšia slovenská world music kapela Banda, ktorá pred nedávnom vydala svoj tretí album s názvom Telegrafy. Tento album bol ocenený cenou Radio head Award 2019 – v žánri world music. Skupina Banda je šesťčlenné vokálno – inštrumentálne zoskupenie profesionálnych hudobníkov, po väčšine folkloristov, ktoré využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale v celkom originálnej podobe. Vystúpenie sa stretlo s nadšeným ohlasom publika.
Druhý deň festivalu, 4. Apríla 2019, sa presunul po prvý krát do Novej Synagógy v Žiline, a bol v znamení
zaujímavých fúzií hudobných kultúr. Na úvod sa predstavila Guessous Meshi Trio v zložení Majda Mária Guessous – spev a baglama, Iván Barvich – kaval, ney, tárogáto, tambura, rig, spev a Dávid Gerzson Boros – darbuka, bendir, udu, doromb, spev. Vďaka speváčkinmu maďarsko –marockému pôvodu veľmi vkusne kombinovali navonok nesúrodé hudobné kultúry. Hudobná exkurzia do kultúr sveta pokračovala v podobe skvelej fínskej skladateľky, speváčky a hudobníčky Maija Kauhanen. Jej expresívny hlas, invenčné perkusné sprievody, polyrytmy, mestská fínska kultúra doplnená o hru na tradičnom fínskom hudobnom nástroji kantele, patrila jednoznačne k vrcholom celého festivalu.
Tretí deň festivalu, 5. Apríla 2019 zavítal, opäť po prvý krát, do priestorov Smer Music Klubu 77 v Žiline. Po prvý krát sa na Slovensku predstavila srbská 9-členná dychovka nesúca meno Bojan Krstič Orchestra. Tento ansámbel koncertoval na najväčších etno festivaloch sveta. Ansámbel pochádza z mesta Vladičin Han v južnom Srbsku. Toto malé mestečko je už pár desaťročí známe ako domov tých najlepších dychových kapiel a hráčov na trúbku celého Balkánu. Ich hudobné majstrovstvo a obrovská radosť z hrania je priam nákazlivá a rýchlo strhla publikum. Z hudobnej súťaže známeho festivalu Guča, ktorý prezývajú aj Woodstockom Balkánu a ktorý každoročne navštívia státisíce ľudí, si fantastický Bojan Krstić Orkestar (okrem mnohých iných ocenení) v roku 2015 odniesli cenu Zlatá trúbka, v roku 2016 cenu Prvá trúbka a o rok neskôr cenu Najlepší orchester. Večer pokračoval etno setom v podaní Dj Potkan, známeho z relácie Hudba sveta na Rádiu_FM.

Záverečné zhodnotenie projektu a popis využitia finančných prostriedkov.: 5. ročník festivalu HUDBA SVETA ŽILINA 2019, ponúkol návštevníkom kvalitnej hudby opäť priestor hudobnej tradícii v novom inovatívnom spracovaní – world music. Tento ročník festivalu bol opäť trojdňový a zavítal do štyroch koncertných priestorov v Žiline. Uskutočnil sa v termínoch 3.-5.apríla 2019.
Finančné prostriedky boli použité s súlade s rozpočtom projektu, a to na Autorské honoráre zahraničných
účinkujúcich, grafické práce súvisiace z potrebami Festivalu, na prenájom ozvučovacej techniky počas konania akcie

Mediálne výstupy:
www.hudbasvetazilina.sk                     15.2.2019 logo/článok/online banner
www.gregi.net                                          12.2.2019 článok/ plagát
TV Severka                                                 18.2.2019 – 5.4.2019 video upútavka festivalu
Telka v meste Žilina                                  21.2.2019 – 5.4.2019 video upútavka festivalu
Žilinský večerník                                        4.4.2019 pozvánka
MY Žilinské Noviny                                    4.3.2019 článok
MY Žilinské Noviny                                    1.4.2019 pozvánka
Hudboný Život                                             3/2019 článok/plagát
Plagátová kampaň v meste Žilina          25.3 -5.4.209 Plagát
Nový Populár                                               1/2019 Plagát
www.facebook.com/hudbasvetazilina 15.2.2019 článok/pozvánka/logo