Detské kultúrne leto

Poskytnutá podpora vo veľkej miere podporil veľkorysosť pri plánovaní letnej sezóny na Stanici pre deti. Prostriedky boli využité na zabezpečenie chodu umeleckých aktivít pre deti v letnom období a tiež na dokončenie divadelného projektu s deťmi, ktorý sme odštartovali v lete, odpremiérovali na jeseň (v novembri).

Projekt prebehol v intenciách pôvodného zámeru a rozsahu – zámer sa od realizácie odlišuje v menej podstatných detailoch.

Za najväčší mínus realizácie považujeme, že z projektu vypadli marginalizované cieľové skupiny (Rómovia a utečenci), s ktorými sme pôvodne plánovali spolupracovať.

Na Stanici sme založili značku „Detské kultúrne leto“ a v rámci neho sme vytvorili pre miestne publikum a letných návštevníkov mesta atraktívny a pestrý priestor s ponukou kultúrnych a umeleckých podujatí orientovaných na rodiny s deťmi. V rámci prvého testovacieho leta tento cieľ považujeme za úspešne splnený s výzvami a inšpiráciami pre ďalšie možné ročníky.

Projektu sa aktívne zúčastnilo okolo 130 detských návštevníkov a približne 200 rodín v priebehu  celého projektu. Okrem toho, aktivity projektu evidovalo ďalších približne 800 letných divákov

Vyprodukovali  sme nasledovné podujatia pre deti a rodiny (oveľa viac info a podrobností je možné dohľadať na webe stanica.sk v sekcii Archív):

Divadlá – Bábkové divadlo na Rázcestí – máj, Divadlo koňa a motora – júl

Kino Kukadlo – detské projekcie festivalu Fest Anča,  2x detská projekcia v letnom kine, 1x workshop animácie

2‘16‘‘a pol: Vesmírna odysea – uvedenie predstavenia aj jeho zájezdová prezentácia v ČR, jesenné turné v ČR a SR a derniéra na Stanici

Víkendové sympózium scénografie – máj

Víkendové sinfonium – so skladateľom Markom Piačekom (máj), s Ivanom Šilerom a Ferom Királym –  členmi Cluster Ensemble -jún

Detské letné sympózium My street film – dokumentárny film  – júl

Detské letné sympózium Žilin Cin city – august, víkendové sympóziá september, október a november a výsledné predtsvenie DatabáZA  – november

Hlinené ihrisko č. 1-4 – apríl, jún, júl, august

Pidi a mini dvor a ihrisko – společné vytváranie hravého letného zázemia v priestoroch Stanice, jej dvora a parku – interiérové aj exteriérové letné ihrisko, detská terasa, knižnica, oddychový záhradný mobiliár. Niektoré úpravy sme stihli ešte v mesiacoch máj – jún, horúce leto však neprialo outdoorovým aktivitám a pestovaniu na slnečnom dvore, čiže niektoré realizácie ostali nedokončené. Prichádzajú však nové inšpirácie a v ďalších sezónach chceme v začatých realizáciach pokračovať.

Vypracovala: Hana Hudcovičová Lukšů, 0907 178 756, hanka@stanica.sk

muzipidipondelok Pribehy vo svetle SOS vysledok