Hodnotiaca správa projektu
Vyhodnotenie grantovej dotácie občianskeho združenia FACTA NON VERBA, Centrum pre dejiny Žiliny a dejiny drotárstva, pre projekt Stredoveký deň IX.
Zmluva o poskytnutí grantovej dotácie číslo 89/2016 – OKŠCRMR/2016; číslo žiadosti o grantovú dotáciu K56
Stredoveký deň v Žiline patrí k významným podujatiam Žilinského kultúrneho leta. Koná sa pravidelne v mesiaci august. Jeho hlavným cieľom je pripomenúť si nenásilnou, populárnou formou najvýznamnejšie udalosti zo stredovekých dejín Žiliny a zároveň propagovať staršiu históriu mesta i medzi širokými vrstvami obyvateľov a návštevníkov.
V tomto roku sa Stredoveký deň zameral na udalosť, ktorá priamo nesúvisí s dejinami mesta, ale mala na Žilinu i celé Uhorsko obrovský vplyv. Bola ňou bitka pri Moháči, ktorá sa konala v roku 1526 a ktorou, ak by sme chceli dejiny Slovenska zaradiť do určitých časových období, končí na našom území stredovek.
Po bitke pri maďarskom Moháči došlo k úpadku mnohých miest v Uhorsku. Rástol vplyv zemepánov a výrazne sa oslabila centrálna moc. Chaos, ktorý v krajine nastal, sa výrazne prejavil i v Žiline a mal na ňu negatívny dopad. Mesto sa dostalo v roku 1526 do rúk Buriana Svetlovského, ktorý ho získal od uhorského kráľa Jána Zápoľského. O dva roky neskôr ten istý panovník previedol mesto do rúk Petra a Mikuláša Kostku.
- ročník Stredovekého dňa priniesol ukážky súvisiace práve s týmto obdobím – bojové techniky janičiarov, ukážky ich zbraní a táborenia pred bitkou. Zobrazený bol i spôsob života janičiarov a ich odievanie. Taktiež predviedli i spôsob slávnostného pochodu a boje s uhorskými bojovníkmi. Projekt bol zaradený do celkového rámca Stredovekého dňa IX. Vlastná bitka pri Moháči sa uskutočnila 29. augusta 1526. Po bitke sa krajina rozdelila na Dolné Uhorsko pod nadvládou Osmanskej ríše a Horné Uhorsko s hlavným mestom Bratislavou. V bitke sa vyznamenali na tureckej strane najmä janičiari, ktorí predstavovali profesionálnu osmanskú pechotu.
PhDr. Marián Mrva