Číslo zmluvy 41/2021 – OŠKŠCRMR/2021
Názov projektu Festival Kiosk 2021
Dátum konania projektu 29.7.2021
Predkladateľ Truc sphérique
Cieľom projektu bolo:
– zrealizovať štrnásty ročník festivalu Kiosk tak, aby reflektoval aktuálnu situáciu v umení i spoločnosti, aby bol odvážny a inovatívny a aby sa vyvíjal
– predstaviť najlepšiu nezávislú tvorbu slovenských umelcov, objaviť jej nové formáty a predstaviť ich širokej skupine divákov. Pripraviť festival ako showcase nezávislého divadla s hosťami, dramaturgmi z celej Európy.
– poskytnúť umelcom a podporným umeleckým profesiám zasiahnutým obmedzeniami v súvislosti s pandémiou príležitosť pre tvorbu a prácu
– podporovať inovatívne a angažované umenie, ktoré dokáže reagovať na obmedzenia, meniť sa a pretvárať.
– priniesť umenie k divákom tam, kde sú a môžu byt; do verejného priestoru, do okna či do výkladu, do krajiny a na významné miesta v meste a regióne, so zárukou kvalitného, iného zážitku.
– reflektovať mesto ako miesto kde žijeme a tvoríme. Hľadať nové miesta, priestory, možnosti vyjadrenia, byť kreatívnym prvokom, ktorý mesto a jeho atmosféru dotvára. Vrátiť mestu to, čo festivalu dalo.
– nenechať kultúru a umenie „ležať ladom“; poukázať na ich význam a úlohu v živote jednotlivca i spoločnosti. Na ich schopnosť prinášať nielen zážitok, ale aj nové perspektívy a riešenia.
– vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu a reflexiu aktuálnej situácie a jej dopadov na súčasné umenie.
– osloviť obyvateľov – vyzdvihnúť Žilinu, miestne kultúrne inštitúcie a zmobilizovať lokálnych nadšencov pre realizáciu festivalu na celoslovenskej úrovni, za každých podmienok.
– zrealizovať festival v súlade so všetkými opatreniami a nariadeniami hygienickými, bezpečnostnými a zdravotnými.
Záverečné zhodnotenie projektu a popis využitia finančných prostriedkov:
Štrnásty ročník festivalu Kiosk sa konal 29. 7. – 1. 8., v rôznych priestoroch v Žiline a okolí, v interiéri aj exteriéri a ponúkol vyše 25 divadelných a tanečných produkcií, inštalácií, diskusií, koncertov, performatívnych prechádzok a experimentálnych intervencií. Do programu sme zaradili zážitky pre festivalových divákov i náhodných okoloidúcich. Príležitosť dostali umelci, ktorí boli adaptabilní a priniesli performatívne umenie do reality okresanej pandémiou, ale aj podporné umelecké profesie ako technici, zvukári, stage manageri. Osvedčený spôsob ako nachádzať inovatívnosť a vysporiadať sa s obmedzeniami je vyjsť z divadelných priestorov, iniciovať na mieru šité projekty a upriamovať pozornosť aj na zaujímavé a inšpiratívne miesta v meste i regióne. V rámci tejto stratégie sme pripravili participačný projekt „Hlasové
Laboratórium“, zvukový happening v Tuneli Bytčica, predstavenie Sapiens Territory na Pamätníku 1. čsl Armády na Polome, happening „Kolektívne trasenie“ pred Novou synagógou v online spojení s Nemeckom či zážitkovú diskusiu na futbalovom ihrisku pri ZŠ Lichardova. Monumentálna inštalácia Sphéra v Novej synagóge bola priestorom pre performatívne prechádzky a experimentálne dvojhodinové intervencie, vďaka ktorým dostali mnohí umelci priestor interagovať s týmto jedinečným umeleckým dielom a diváci spoznať ho z rôznych perspektív. Vytvorili sme program aj pre deti a s deťmi zo Žiliny. V rámci programu sme spolupracovali s lokálnymi kultúrnymi inštitúciami ako Mestské divadlo Žilina, Považská galéria umenia, Tanečné divadlo Alternatív, platforma Žilina Beskydy 2026 aj s inštitúciami z inej oblasti ako Hotel Slovakia či ZŠ Lichardova. Dotáciu sme využili najmä na technické zabezpečenie programu.
Mediálne výstupy
Kod – Konkrétne o divadle – júl/2021 – banner
Žilinak – júl/2021 – článok – pozvánka
Pravda – júl/2021 – článok – pozvánka
Mloki – august/2021 – článok – reflexia
Rádio Devín – júl/2021 – rozhovor/pozvánka v kultúrnych správach
Podhoubí – august/2021 – článok – reflexia
Galéria
happening pri Novej synagóge
open-air performance na Stanici Žilina – Záriečie pod Rondlom
performance v telocvični ZŠ Lichardova
zvuková performance v tuneli Bytčica
Sapiens Territory na Pamätníku 1. čsl. Armády na Polome