Dátum konania projektu od 13.8.2022
Dátum konania projektu do 14.10.2022
Predkladateľ Klub plaveckých športov NEREUS Žilina

Cieľom projektu bolo:
Zorganizovať medzinárodné podujatie a zároveň majstrovstvá Slovenska v krátkom triatlone. Popri tom aj preteky pre detské kategórie a aj pre úplnych začiatočníkov v triatlone. Vniesť povedomie o triatlone aj medzi žilinskú verejnosť a motivovať ľudí vyskúšať si svoj prvý triatlon. Pre výkonnostných športovcov je to tradičné podujatie najvyššej slovenskej úrovne.

Záverečné zhodnotenie projektu a popis využitia finančných prostriedkov:
Dňa 13-14.augusta 2022 sa na vodnom diele Žilina uskutočnil už v poradí 24.ročník medzinárodných triatlonových pretekov s názvom Žilinský triatlonový festival. Podujatie pravidelne od jeho vzniku organizuje Klub Plaveckých športov NEREUS Žilina a patrí medzi najvýznamnejšie športové akcie v meste Žilina. Samotná Slovenská triatlonová únia hodnotí Žilinský triatlon ako „najlepšie zorganizovaný triatlonový pretek“ na Slovensku, vďaka čomu každoročne dostávame štatút aj majstrovstiev Slovenska. V rokoch 2018 a 2019 bol súčasťou organizácie aj Európsky pohár juniorov v triatlone, ktorého už prvý ročník bol veľmi pozitívne hodnotení medzinárodnou triatlonovou federáciu ETU. Na štart počas dvoch dní sa postavilo 451 pretekárov. Od detí od 8 rokov až po veteránske kategórie. Majsterkou Slovenska sa stala Žilinská pretekárka Margaréta Bičanová. Rekordnú účasť sme zaznamenali aj v štafetovom triatlone, kde na štart slovenské kluby postavili až 18 štafiet. Podujatie sa opäť mohlo oprieť o skúsený, takmer 100 členný organizátorský tím a pomoc partnerov podujatia. K výbornej atmosfére prispelo aj veľmi priaznivé, slnečné, ale nie príliš horúce počasie. Novinkou tohto ročníka bola recovery zóna pre pretekárov v cieli, ktorú si pretekári veľmi pochvaľovali. Finančné prostriedky boli použité na samotnú organizáciu preteku a to prenájmy zariadení (stany, elektrika), materiálne zabezpečenie, mzdy, občerstvenie a ceny pre pretekárov