Žilinčania – čo o sebe vieme?

Žilinčania – čo o sebe vieme?
Pecha Kucha Night Žilina 2016
Zámerom a cieľmi projektu bolo poskytnúť priestor slovenským/žilinským profesionálnym architektom, dizajnérom, grafikom a umelcom, aby prezentovali svoje projekty a projektové zámery a tak ich podporiť a motivovať k ďalšej tvorbe.
Projekt tak dal možnosť mladým profesionálom na Slovensku prezentovať svoju tvorbu nielen úzkemu odbornému publiku, ale predovšetkým širokej verejnosti, ktorá práve takýmto spôsobom získavala príležitosť byť lepšie informovaná a vzdelanejšia. Projekt rovnako vytvoril aj priestor pre „networking“ pre architektov, dizajnérov, grafikov a umelcom, ktorí získali možnosť sa neformálne stretnúť, porovnať sa a konfrontovať svoju tvorbu s tvorbou iných a v neposlednom rade nadviazať kontakty a spoluprácu.
Každý z večerov Pecha Kucha Night poskytol priestor aj žilinským profesionálnym tvorcom, ktorí tak dostali možnosť sa prezentovať, konfrontovať a nadväzovať spoluprácu s tvorcami z iných častí Slovenska.
Zámerom Pecha Kucha Night bolo pôsobiť celoslovensky, ale predovšetkým lokálne na regionálnej úrovni. Rozvíjať žilinský komunitný život a prehlbovať vzťah k mestu Žilina.
Pecha Kucha Night Žilina, Vol. 33 – Swine Days & mestoINAK
piatok 22. 4. 2016, 20.20
Prezentovali sa mladí vizuálni umelci a ďalší zaujímaví ľudia z alternatívnej scény: – Jiří Špičák a Miloš Hroch (Radio Wave, Praha), Lukáš Parolek (KudlaPress, ilustrátor, vydavateľ umeleckých publikácii, Praha), Lucie Lučanská (ilustrátorka, Praha), Juraj Florek (maliar, SK), Martin Lukáč (maliar, Praha), Mišo Lowy a Peťa Lowy Matušková (Handsome Pickles, ilustrátori a grafici, Ostrava), Jindřich Janíček a Nikola Klímová (vydavateľstvo Take Take Take, Praha), Zuzana Hrušková (umelkyňa, aktivistka a Fotobežka, Ružomberok)
Súčasne sa v Žiline konal festival mestoINAK s témou komunitných a vzdelávacích aktivít o živote v meste 21. storočia a PKN na ňom spolupracovala. Na Pecha Kucha predstavilo mestoINAK najmä miestnych aktivistov a projekty oživujúce verejný priestor: Adam Guzdek (Důl architektury, Nádraží Havířov žije), Matúš Čupka (Zelená hliadka, Bratislava), Zuzana Balogová (OZ Papavero, verejné priestory, Žilina), Michal Butek (OZ Preles, starostlivosť o stromy v meste, Žilina), Lýdia Šušlíková (krajinná architektka, voda v meste, Brno-Žilina), Zora Paulíniová (PDCS, zisťovanie potrieb obyvateľov pred arch. súťažou na Šafko, Bratislava)
Pecha Kucha Night Žilina, Vol. 34 – Open Air piatok 5. 8. 2016, 20.20
Mená a projekty prezentujúcich:
Predstavili sa deti z letného sympózia “Divočina – mesto – dom – záhrada – hniezdo”, ktoré po celý týždeň skúmali mestskú divočinu a hľadali materiály, z ktorých si postavili svoje outdoorové príbytky. Ďalej Juliana Höschlová, autorka čerstvo otvorenej výstavy v Plusmínusnula a naša kolegyňa z galérie Zlatka Borůvková pozvala aj ďalších mladých (českých) umelcov – Lukáša Kováčika, Jiřího Holzela, Jana Martinca a ilustrátorskú skupinu NÝBRŽ. O svojich domoch a projektoch príde hovoriť architekt Peter Jurkovič a naše pozvanie prijal aj architekt zrekonštruovaného kaštiela v Gbeľanoch Viktor Šabík. Svoje aktivity z Holandska aj rok v Žiline predstavili naša dobrovoľníčka a dizajnérka Nienke Voorintholt, z Berlína prišiel do Žiliny umelec Clemens Wilhelm, ktorý sa
venuje videu a pamäti. Na rezidencii bol od začiatku augusta český súbor súčasného tanca Vertedance a predstavila ich tanečníčka Veronika Knytlová. Juraj Gábor, čerstvý finalista Ceny Oskára Čepana, ktorý porozprával o Zrakovej pyramíde v Súľove, a saxofonista Radim Hanousek.
www.stanica.sk/pechakucha
Pecha Kucha Noc Žilina, Vol. 35 – Štefanský špeciál pondelok 26. decembra 2016 o 20.20 na Stanici
Prezentačný večer sa pripravuje
Podrobnejšie informácie o umelcoch a prezentovaných projektoch sú na www.stanica.sk/pechakucha
Priemerný počet návštevníkov na každej Pecha Kucha Night Žilina bol približne 150. Dokazuje to, že projekt je naďalej populárnou a vyhľadávanou akciu nielen pre architektov, dizajnérov, umelcov a profesionálneho publika, ale predovšetkým laickej verejnosti, čím projekt splnil svoje základné ciele – pôsobiť lokálne a podporovať rozvoj komunitného života, vytvoriť priestor pre komunikáciu medzi umelcami a pôsobiť vzdelávaco.