VILIAM PONGRÁC MEMORIÁL CUP 2017 hokejový turnaj pre začínajúce hokejistky

Pripomenúť športovú históriu mladým začínajúcim hokejistkám, ich rodičom a sympatizantom z celého Slovenska bolo jedným z cieľov organizátorov podujatia Viliam Pongrác memoriál Cup, ktoré sa v rámci projektu Women´s development tour konalo v Žiline 22. – 23. apríla 2017 na žilinskom zimnom štadióne pod záštitou primátora mesta Igora Chomu už druhý krát. Ženský ľadový hokej na Slovensku začal písať svoju históriu v roku 1990 práve v Žiline. Bol pri tom Viliam Pongrác, ktorý následne priviedol vtedajšie žilinské ženské družstvo k dvom titulom Majstra Slovenskej republiky (1992,1995) a slovenské reprezentačné družstvo k dvom „zemiakovým“ medailám na ME (1995,1996). 29.1.2016 však nestor ženského hokeja na Slovensku navždy odišiel do hokejového neba a jeho bývalé zverenkyne sa rozhodli uctiť si jeho pamiatku organizovaním turnaja o pohár s jeho menom.
Na turnaji sa zišli hráčky z celého Slovenska sústredených do piatich družstiev, ktoré medzi sebou odohrali spolu 10 zápasov. Niektoré dievčatá hrali dokonca svoj prvý dievčenský zápas. Priestor dostali mladé dievčatá, ktoré pre svoj vek, alebo výkon nemôžu hrať ligovú súťaž (pozn. je na Slovensku len jediná – pre dievčatá od 14 rokov), alebo ju hrali túto sezónu v niektorých kluboch prvý krát. Ich nadšenie, húževnatosť a bojovnosť bolo vidieť i cítiť počas obidvoch turnajových dní.
Vážnosť podujatiu vniesol aj úvodný a záverečný ceremoniál, kde sa predviedli aj úspešné žilinské krasokorčuliarske kluby KK Žilina a FSC Žilina. Organizátor HOGO, s.r.o. v spolupráci s Mestom Žilina prekvapil všetkých dobrovoľníkov, činovníkov, rozhodcov, ale aj hostí, či partnerov, ktorým hneď v úvode poďakoval formou odovzdania pamätnej medaile z rúk primátora.
Prekvapenie zažili aj žilinské najmladšie hokejistky z hokejovej prípravky, ktorým organizátor odovzdal malé upomienkové predmety a povzbudenie do ďalšej športovej činnosti, ocenil ich vytrvalosť, pevnú vôľu a odhodlanie venovať sa pre ženy tak náročnému športu.
Po slávnostnom buly nasledoval zápas družstiev MsHKM Žilina a ICE DREAM Košice, kde žilinčanky zvíťazili pomerom až 10:0 a to ešte netušili, že celým turnajom sa prebojujú víťazstvami bez jediného vsieteného gólu za chrbát svojej brankárky a získajú celkové prvenstvo s trofejou a so zlatom na krku. Poslali tak odkaz, tam do hokejového neba, človeku, ktorý už nie je medzi nami, no navždy ostane zapísaný v športovej histórii nie len ženského ľadového hokeja. Svojim úspešným výkonom však odkazujú oveľa viac, a to hokejovému „svetu“, že ich športová činnosť má zmysel a pokiaľ sa nájde tá správna podpora, či už na strane sponzorov, alebo na strane systému financovania športu má význam pokračovať ďalej až k účasti v extralige žien.
Celým podujatím sa niesla atmosféra radosti zo športu v duchu fair play, radosti v očiach divákov, ale aj spokojnosť na strane samotných hráčok, členov realizačných tímov a v neposledním rade na strane organizátora a všetkých dobrovoľníkov. Toto všetko bolo možné aj vďaka podpore Mesta Žilina vo forme pridelenej grantovej dotácie, z ktorej sa okrem iného zabezpečila kvalifikovaná zdravotná služba počas celého podujatia, služby časomiery, trestomeračov, hlásateľov, funkcionárov na ľade i mimo ľadu, fotodokumenácia, video a predovšetkým krásne trofeje, individuálne ocenenia a medaile, ktoré si okrem víťazných družstiev odniesli z rúk primátora mesta aj všetci dobrovoľníci za ich pomoc, spolupatričnosť a obetavosť.
Podujatie sa uskutočnilo aj za podpory partnerov: INTERSPORT, STREET LIFE!, SATES MORAVA, MsHK a MsHKM Žilina, Eso drogéria, DELTECH; s mediálnou podporou SZĽH, za výraznej pomoci dobrovoľníkov, rodičov a sympatizantov. Hlavným partnerom s finančnou podporou vo forme grantovej dotácie však bolo Mesta Žilina na čele s primátorom Ing. Igorom Chomom.
Touto cestou úprimne ďakujeme!
Vďaka tejto podpore a profesionálneho prístupu všetkých, ktorí participovali na organizácii podujatia získalo podujatie na kvalite, dostalo sa mu uznania dotknutej širokej verejnosti a už teraz sú ohlasy s požiadavkou na organizáciu ďalšieho, už tretieho ročníka.

Výsledky žilinského družstva:
MsHKM Žilina – ICE DREAM Košice 10:0 góly: Nemčeková (Bičanovská), Halušková, Vrbinská (Stupáková), Nemčeková (Halušková), Stupáková (A. Lodňanová), Halušková, Bičanovská (Nemčeková, Halušková), Bičanovská, A. Lodňanová (Gancárová), Halušková
MsHKM Žilina – HC Zlaté Moravce 5:0 góly: A. Lodňanová (Halušková), Halušková, A. Lodňanová, Šulíková (A. Lodňanová), Nemčeková
MsHKM Žilina – ŽHK 2000 Šarišanka Prešov 5:0 góly: Halušková (Nemčeková, Bičanovská), Halušková (Bičanovská), Šulíková, Nemčeková (Halušková), Nemčeková
MsHKM Žilina – Nádeje SR 13:0 góly: Halušková (Bičanovská), Gancárová (Vrbinská, A. Lodňanová), Gancárová (A.Lodňanová, Vrbinská), Šulíková, Halušková (Bičanovská, Nemčeková), Vrbinská, A.Lodňanová (Vrbinská), Berešíková (Debnárová, Macurová), Nemčeková (Halušková), Šulíková, Nemčeková (Mendrejová), Vrbinská (A.Lodňanová), A.Lodňanová (Gancárová)

Výsledné poradie:
1. MsHKM Žilina 12 bodov
2. HC Zlaté Moravce 9 bodov
3. ICE DREAM Košice 6 bodov
4. Nádeje SR 3 body
5. ŽHK 2000 Šarišanka Prešov 0 bodov
Individuálne ocenenia:
Najlepšia brankárka: Dominika Tabačková (MsHKM Žilina)
Najlepšia obránkyňa: Klaudia Kolenčíková (MsHKM Žilina)
Najužitočnejšia hráčka: Andrea Klimantová (HC Zlaté Moravce)
Najlepšia útočníčka: Annamária Lodňanová
Do ALL STARS TÍMU boli za žilinské družstvo nominované Klaudia Kolenčíková a Nikola Nemčeková

Víťazné družstvo MsHKM Žilina:
Tabačková – Brosková, Debnárová, Mendrejová, Kolenčíková, Stupáková, Šulíková – Macurová, Nemčeková, A. Lodňanová, Gancárová, Pekárová, Vrbinská, Berešíková, Bičanovská, Halušková (do tímu ďalej patria: Nemčíková, V.Lodňanová a Dzurillová)

Tréneri: Mendrej, Kujan,
vedúca družstva: Vrbinská,
manažérka družstva: Zemiaková
Dátum: 28.4.2017
Prílohy:
Článok MY ŽN

MY ŽN

TV Severka reportáž:  https://youtu.be/GQ39LezEHa8