„SPOLU DOKÁŽEME VIAC…“

Číslo zmluvy: 109/2019 – OKŠCRMR/2019
Názov projektu: „SPOLU DOKÁŽEME VIAC…“
Dátum konania projektu: 31.10.2019
Predkladateľ: DETSKÉ PLAVECKÉ CENTRUM, n.o.

Cieľom projektu bolo: Cieľom projektu bolo prispieť k odstráneniu bariér v zmysluplnom trávení času detí a
mládeže a ich rodín so zdravotným znevýhodnením netradične činnosťou, a to formou plaveckej činnosti s
účasťou rodičov detí so zdravotným znevýhodnením.
Realizácii projektu predchádzal nábor účastníkov detí a mládeže so zdravotným znevýhodnením v mesiaci
september 2019. Zároveň sa uskutočnilo úvodné stretnutie všetkých prihlásených detí a mládeže so zdravotným znevýhodnením, rodičov, trénerov, animátorov.
Samotná realizácia projektu zdravotného plávania detí a mládeže „SPOLU DOKÁŽEME VIAC…“ sa uskutočnila v mesiaci október 2019 (od 1. októbra do 31. októbra 2019). Prihlásení účastníci boli rozdelení na tri samostatné skupinky: 1. Skupinka – deti s vývinovými poruchami správania t.j. autisti; 2. Skupinka – deti s telesným znevýhodnením – predovšetkým deti s detskou mozgovou obrnou na vozíčkoch a 3. Skupina – deti s Downovým syndrómom a inými genetickými poruchami, spolu 20 detí.
Stretnutia jednotlivých skupiniek sa konali dva krát do týždňa v popoludňajších hodinách vo vopred dohodnutý čas v trvaní 60 minút za jedno stretnutie, celkom sa realizovalo 8 stretnutí čo predstavovalo 24 plaveckých lekcií + 1 úvodné stretnutie a 1 záverečné vyhodnocovacie stretnutie. Plávanie všetkých skupín bolo realizované za účasti všetkých zúčastnených strán, t.j. detí a ich rodičov, trénerov, dobrovoľníkov – animátorov. Rodičia, tréneri, animátori citlivým a chápavým prístupom boli nápomocní k zvládnutiu samotného cieľa projektu. Obzvlášť citlivý bol prístup k skupinke autistov, pre ktorých je typická triáda príznakov, ktoré zasahujú sociálnu interakciu; sociálnu komunikáciu; imagináciu.
Obsahom plaveckých stretnutí u začiatočníkov bolo zoznamovanie sa s vodným prostredím, prekonávanie strachu z vody vrátane nácviku základných plaveckých zručností. Obsahom plaveckých stretnutí u pokročilejších detí bolo nácvik a zdokonalenie získaných plaveckých zručnosti. Podstatná časť stretnutí bola zameraná na hry s asistentom/trénerom alebo v skupine za účasti rodiča. Obsahom plaveckých stretnutí boli aj aktivity na striedanie nových prvkov plaveckých zručností s už osvojenými prvkami, ich opakovanie ako základ fixácie získaných zručností. Veľkým prínosom plaveckých stretnutí boli uvoľňovacie cvičenia na zníženie svalových spazmov. Všetky stretnutia rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením boli realizované aj za pomoci špeciálnych didaktických plaveckých pomôcok a hračiek a v špeciálnom výučbovom detskom bazéne s teplou vodou.
Záverečné zhodnotenie projektu a popis využitia finančných prostriedkov.: Realizáciou projektu sme prispeli k odstráneniu izolácie rodín s deťmi so zdravotným obmedzením na jednej strane, ako aj k zmene postojov
spoločnosti voči ťažko zdravotne znevýhodneným deťom a mládeži na strane druhej, a že sme týmto projektom rozšírili ich obmedzený životný priestor. Deťom a mládeži priniesol projekt radosť a pozitivitu z plávania ako aj príležitosť stretnúť sa. Projekt bol hodnotený všetkými zúčastnenými pozitívne a je impulzom v pokračovaní týchto aktivít v ďalších obdobiach.
Finančné prostriedky boli použité na realizáciu projektu „SPOLU DOKÁŽEME VIAC …“,ktorý sa uskutočnil v mesiaci október 2019 (od 1.10.-31.10.2019). Finančné prostriedky boli použité na tieto položky rozpočtu: prenájom priestoru, administrácia projektu, lektorská činnosť, občerstvenie.