Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v orientačnom behu – technická podpora

Záverečná správa k projektu S46

Po Majstrovstvách SR pred troma rokmi dostali orientační bežci Slávie Žilinská univerzita opäť česť privítať pretekárov a pretekárky z celého Slovenska a blízkeho okolia, tentoraz na medzinárodných MSR na dlhých tratiach, a to v terénoch neďaleko Kuneradu.

Na štart majstrovských pretekov (19.9.2015) sa postavilo 264 súťažiacich staršími žiakmi a žiačkami počnúc až po kategóriu masters nad 65 rokov. Nechýbali medzi nimi ani súčasní či bývalí reprezentanti SR ale aj zopár špičkových pretekárov z Českej republiky, Poľska a Ukrajiny. V hlavnej mužskej kategórii M21E (21-34 roční), v ktorej sa bojovalo o putovný pohár Petra Polónyiho (+ 1993), priekopníka žilinského orientačného behu, zvíťazil reprezentant ČR Roman Horyna o sedem sekúnd pred slovenským reprezentantom Mariánom Dávidíkom z KOBRA Bratislava. Okrem majstrovských kategórii sa zúčastnilo ďalších cca 100 pretekárov verejných pretekov v nemajstrovských kategóriách detí a rekreačných orientačných bežcov, ktoré boli súčasťou podujatia.

Orientační bežci Slávie ŽU mali na týchto majstrovských pretekoch zastúpenie len „mládežníkmi“, pretože ostatní sa plne podieľali na organizácii podujatia. Aj preto získali len jeden majstrovský titul zásluhou juniorky Vandy Hošekovej, ku ktorému pridal bronz mladší dorastenec Tomáš Ondrejka. Mladšia dorastenka Lenka Belicová a staršia Katka Košútová zostali tentoraz bez medaily na štvrtom mieste.

Na druhý deň (20.9.2015) sa v tom istom teréne ale samozrejme na iných tratiach, tentoraz stredných, uskutočnilo siedme kolo Slovenského pohára jednotlivcov, na ktorom sa predstavili prakticky tí istí pretekári a pretekárky ako na MSR. Z mladých bežcov Slávie ŽU sa najviac darilo Adamovi a Gabike Trepáčovcom, ktorí v najmladších žiackych kategóriách zvíťazili, Klabouch a Košútová obsadili tretie miesta a Hošeková so Šelingovou boli vo svojich kategóriách štvrté.

Vďaka viac než tridsiatke členov oddielu OB Slávie ŽU a dobrovoľníkov na čele s riaditeľom pretekov Petrom Vandlíčkom, ústretovosti obce Kunerad, urbárskych či telovýchovných združení sa podarilo pripraviť dvojdňové podujatie, ktoré svojou športovou úrovňou (stavba tratí) aj technickým a spoločenským zabezpečením malo medzi účastníkmi výborný ohlas. Poďakovanie patrí aj mestu Žilina, ktoré prispelo grantom a cenami, Žilinskej univerzite, firme SOOP Aleny Michna Ďurčovej za kvalitnú tlač máp a tratí, Garminu za kompletné vybavenie cieľového priestoru, VOS-TPK za časomieru a v neposlednom rade aj funkcionárom FK Kunerad za poskytnutie futbalového ihriska s príslušným zázemím.

Prínosom projektu pre mesto bolo, že Žilinou prešla a zastavila sa väčšina účastníkov podujatia, ktorí si pozreli pamätihodnosti mesta, navštívili miestne reštauračné zariadenia a značná časť tu bola aj  ubytovaná.

Výsledkom (výstupom) projektu bola organizácia významného medzinárodného podujatia na vysokej športovej úrovni a dobrý dojem a zážitky, ktoré si odniesli jeho účastníci do všetkých kútov Slovenska a do okolitých krajín. Kvalitne zorganizované podujatie dáva reálny predpoklad, že najlepší slovenskí orientační bežci sa možno už v budúcom roku objavia znovu v Žiline alebo jej blízkom okolí.

kunerad-3777 kunerad-3885 kunerad-3951 kunerad-3952 kunerad-3968 kunerad-3980 kunerad-3983 kunerad-3999 kunerad-4006 kunerad-4036 kunerad-4055 kunerad-4116 kunerad-4327 kunerad-4433